۱۴۰۲ جمعه ۱۲ خرداد
درباره ما

 

چشم انداز کتابخانه:
با توجه به افزایش رشته ها و مقاطع تحصیلی در دانشکده، رشد تعداد دانشجویان و سایر کاربران کتابخانه و گسترش فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی در تمامی زمینه ها و نیز توسعه دامنه همکاری های بین کتابخانه ای، ایجاد تحول در امکانات، خدمات و فضای کتابخانه، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. لذا کتابخانه دانشکده پزشکی مصمم است با تعالی امکانات و خدمات خود و با ایجاد محیطی مناسب، ضمن توسعه خدمات به کاربران و سایر ذینفعان و جلب رضایت آنان، روند بهبود مستمر خدمات و امکانات کتابخانه را تحقق بخشیده و به عنوان غنی ترین و فعال ترین کتابخانه در زمینه علوم پزشکی و سایر موضوعات وابسته مطرح گردد و نسبت به تأمین منابع و اطلاعات مورد نیاز مراجعین به طور مؤثر و سازنده اقدام نماید.
 

 معرفی کتابخانه:
در اهمیت تشکیل و استمرار یک کتابخانه دانشگاهی گفته‌ها و خواندنی‌ها بسیار است. همه کتابداران کتابخانه‌های دانشگاهی می‌دانند که برپایی یک کتابخانه در محیط دانشگاه تنها بخش کوچکی از داستان است! ولی حفظ، پویایی و استمرار آن حکایتی است که تلاشی جدی و پرمایه را می‌طلبد. یک کتابخانه دانشگاهی معمولا از یک کتابخانه مرکزی و تعدادی کتابخانه دانشکده‌ای و واحدهای تابعه دانشگاه تشکیل می‌شود که مجموعه هر یک نیز به نسبت تعداد دانشجویان و نیز رشته‌های تحصیلی، متفاوت است. در تقسیم‌بندی انواع کتابخانه‌های دانشگاهی بر حسب رشته و حوزه موضوعی، می‌توان از کتابخانه‌های علوم پزشکی نام برد که در دانشگاه‌های علوم پزشکی شکل می‌گیرد. مراجعان این‌گونه کتابخانه‌ها هم اساتید، دانشجویان و به طور کلی محققین حوزه علوم پزشکی و رشته‌های وابسته می‌باشند. در این نوشتار، کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم‌پزشکی جهرم به عنوان یکی از کتابخانه‌های دانشگاهی کشور معرفی می‌شود.

اولین کتابخانه دانشگاه بطور رسمی در سال 1356 در محل فعلی دانشکده پرستاری و پیراپزشکی راه اندازی گردید. در سال 1387 با تاسیس دانشگاه علوم پزشکی ، بنیاد اصلی کتابخانه دانشگاه در دانشکده پزشکی پی ریزی گردید که همچنان بصورت مستقل از کتابخانه دانشکده پرستاری با مساحت 540 متر مربع و 4873 نفر عضو فعال به فعالیت خود ادامه می دهد.

در حال حاضر کتابخانه دانشگاه علوم پزشکی جهرم با 13220 (11076 فارسی, 2144 لاتین) نسخه کتاب، 100 عنوان نشریه چاپی، 440 سی دی و حدود 668 عنوان پایان نامه در زمینه پزشکی ، پیراپزشکی و علوم وابسته به صورت مخزن باز به فعالیت خود ادامه می دهد.

دانشکده ها و بیمارستانهای دانشگاه هر کدام کتابخانه ای مجزا دارند که از نظر قوانین و مقررات و مدیریت فنی تابع کتابخانه مرکزی می باشند. در کتابخانه مرکزی خدمات مختلفی ارائه می شود که برخی از این فعالیتها با مراجعه­ کنندگان کتابخانه ارتباط مستقیمی ندارد و وظیفه گردآوری و آماده سازی منابع را بر عهده دارد ( نظیر: بخش انتخاب، تهیه و خرید منابع، بخش فهرست نویسی و ...) و برخی از این فعالیتها در ارتباط مستقیم با مراجعان می باشد (بخش امانت ، پایگاه عرضه اطلاعات و...).

رده بندی کتب کتابخانه های دانشگاه بر اساس روش فهرست نویسی کتابخانه ملی پزشکی آمریکا معروف به N.L.M (جهت کتابهای پزشکی، پیراپزشکی و علوم وابسته به آن) و همچنین رده بندی کتابخانه کنگره آمریکا معروف به L.C(جهت کتابهای غیر پزشکی) می باشد.

 

سالن مطالعه

 

هم اکنون کتابخانه دارای سالن مطالعه با ظرفیت 115صندلی می باشد .

روزهای کاری: شنبه تا چهارشنبه

از 7:30 الی 24


تاریخ :
1401/08/04
تعداد بازدید:
12484
دانشگاه علوم پزشکی جهرم
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني جهرم مي باشد.
Powered by DorsaPortal